gastro komentari

Čarda ” Kod Baranjca “

Lokacija: Osijek, Biljska cesta 54.

Možda će me neki i kritizirat što se u ovim komentarima fokusiram na jela od riječne ribe i na neki se način ponavljam ali ne mogu protiv sebe. Jednostavno sam nepopravljiv kada je u pitanju izbor. Jasno je da je izbor jela koje baš ne volim vrlo mali ali nekako uvijek završim na onom tradicionalnom za ove krajeve i ne mogu se odvojiti od izbora restorana i jela koji nam nude domaću i tradicionalnu kuhinju Slavonije i Baranje.

E kad smo kod Baranje, posve je logično da na tom dijelu Hrvatske žive Baranjci. No iako je u Osijeku, postoji restoran ili točnije čarda, naziva Kod Baranjca. To je valjda i jedina čarda na području Osijeka. Za sve one koji nisu imali prilike upoznati ponudu tradicionalnih jela ovog ugostiteljskog objekta bitno je znati da ne možete promašiti lokaciju. Krenete li autom prema Baranji i pređete most odmah dajte desni žmigavac i zauzmite poziciju na parkiralištu. Svi oni koji su u šetnji i obilasku Tvrđe ili ste se odlučiti provjeriti biciklističke staze Baranje računajte da će te u jednom trenutku osjetiti potrebu za hranom. Rješenje je ova čarda.

Unutrašnjost odiše domaćinskim ugođajem i rustikalnim štihom koji je do sitnih detalja posvećen prikazu Slavonije i Baranje kako je nekad izgledala. U dvorišnom dijelu nalazi se krasna teresa koja u ljetno vrijeme nudi priliku za opuštanje uz dobru hranu i koju čašu baranjskog vina ” malih vinara “. Na dan posjeta bilo je Valentinovo i dobra posječenost tako da nisam goste želio uznemiravat svojim fotkanjem pa vam dojam interijera donosim fotografijama koje sam ” ukrao ” sa službenog profila čarde.

Ipak pravi doživljaj se krije u onom gastronomskom i nepcu osjetljivom. Jelovnik je fokusiran na riblje specijalitete što je i osnova čarde. Izazov u predjelima vam može biti pašteta od riječne ribe ili čips od šarana. Uz dobru ponudu ribljih specijaliteta nađe se ponešto i za one koji su čvrsto vjerni onim namirnicama koje nisu plivale i kreću se na četiri noge. Svakako trebate imati u vidu da odabirom čobanca imate priliku konzumirati jelo koje vam priprema Denis Šoštarić, nositelj Guinnessova rekorda za najveći skuhani čobanac na svijetu.

Poželite li malo protegnut noge i izvidit interijer dok uz domaću rakijicu čekate vašu narudžbu, svakako preporučam ugođaj za oko. Prošetajte do ložišta s kotlićima i pogledajte kako se priprema vaš fiš i razmijenite iskustva s kuharom.

U centru zbivanja, ovom prigodom, je bio Perkelt od soma. Iako nas je bilo četvero u društvu odluka baš nije bila jednoglasna tako da je u narudžbu ušao i Vrat na žaru. Svi oni koju su ljubitelji pikantnog i pri tome još vole jela od riječne ribe vjerojatno će se izborom kretati u ovom smjeru. Za sve vas koji još dvojite vrijeme je da napravite prvi korak i nepce počastite ovakvim okusima pa će vam biti jasno zbog čega je ovako pikantno nekima prvi izbor hrane.

No vratimo se perkeltu. Porcija prekrasna, poslužena u tradicionalnim metalnim zdjelicama koje su nekad bile neizostavni dio svakog domaćinstva u ovom krajevima. Tijesto sa sirom i pikantan umak sa velikim komadima soma. Izvrsno i za svaku preporuku. Često kažu da slika govori više od riječi pa utoliko neka i prikaz mojih dojmova bude fotografija ove spomenute metalne zdjelice nakon posluživanja i nakon mog uživanja.

Dojmove Vrata na žaru prenosim onako kako su mi preneseni. Ukusna i obilna porcija pojačana pommesom sigurno bi bila dobar izbor za svakog ” mesojeda “. I ovo jelo je zaslužilo pohvale a opet se vraćam onoj teoriji sa slikama pa ocijenite sami.

Naravno i na kraju desert. Uz tijesto sa makom ili sa orasima u ponudi se našla i štrudla s jabukama, čokoladni kolač i Čardin kolač iznenađenja. Izbor je bio na ovom zadnjem i doista je bio iznenađenje. Pomalo me vratio u djetinjstvo kada smo kao klinci znali mamu nagovorit na nešto onako brzinski s obzirom da je priprema bila jednostavna uz karakterističnu osnovnu namirnicu. Kako je ipak bio u pitanju ” kolač iznenađenja ” onda neka i njegovi sastojci ostanu iznenađenje za sve one koje se odluče za posjetu. Svakako preporuka za ovaj izbor, a evo i fotke.

Da cijela priča ne ostane onako nasuho preporuka uz perkelt bi bila čaša graševine obiteljskog podruma Kolar iz Suze koja će svakako pasat onima koji su ljubitelji jakih ali neobično slatkastih aroma ove graševine.

Ukupnost dojmova se svodi na visoke ocjene naručenih jela i usluge uz poticajne devetke za vrijednost i ambijent iako su i oni na razini desetke: hrana 10/10, usluga 10/10, vrijednost za novac 9/10 i ambijent 9/10.