tjestenina

Lazanje Dalmatino

Opet će ljubitelji tijesta doći na svoje. Ako se još niste okušali u pripremi ovog tradicionalnog talijanskog jela vrijeme je da smognete hrabrosti za nešto vrlo ukusno ali ovaj puta posve drugačije. Ovaj recept će vas od tradicionalnog bolognese umaka s kojim se obično pripremaju lazanje odvesti u jedno novo i pomalo neobično iskustvo obogaćeno okusima Dalmacije i nešto blaže arome nego ste navikli.

Lazanje Dalmatino

Složenost:IntermediateVrijeme za pripremu: 40 minutesVrijeme pečenja: 20 minutesUkupno vrijeme:1 hour

Prezentacija

Jasno je već po izvornom nazivu ( lasagne ) kako ovo jelo pripada gastronomskoj povijesti Italije i vezano je uz grad Bologniu. Višeslojno tijesto obogaćeno raguom i bešamel umakom te ribanim sirom okusima je zarobilo sve ljubitelje tjestenine. Kasnije je modifikacijom nastala i vegetarijanska verzija a i tradicionalni umak je obuhvaćen mnogim promjenama i dodacima. Ljubitelji mediteranskog štiha i nešto blažih aroma svoje zadovoljstvo mogu doživjeti i kroz ovu “Dalmatino” verziju koja objedinjuje arome oslića, kozica i maslina oplemenjene bosiljkom i kaparima.

Potrebno za pripremu

Priprema

  1. File oslića izrežite na komade veličine prsta. On će se kasnije u pripremi još usitniti miješanjem. Najjednostavnije će biti ukoliko kupite filetirani oslić ali ako se sami upustite u filetiranje svježe ribe vodite brigu da odstranite kosti i da se količina odnosi na meso ( file ). Crveni luk i češnjak usitnite a masline izrežite na polovice. Pećnicu stavite grijati na 200 stupnjeva.
  2. Na ugrijanom maslinovom ulju popržite crveni luk dok malo ne omekani ( oko 5 min. ) i na njega dodajte usitnjeni češnjak. Popržite ih zajedno par minuta uz povremena miješanja. Na luk dodajte očišćene kozice i oslić te podlijte sa 1 dcl bijelog vina i pirjajte oko 10-tak minuta dok dok se tekućine ne reduciraju. Povremeno promiješajte.
  3. Nakon toga dodajte kapare i masline, posolite i popaprite po želji te dodajte pelat rajčice. Pirjajte 5 minuta i dodajte sitno sjeckanog svježeg bosiljka po želji. Nakon minutu-dvije probajte okuse te po potrebi dosolite a ako su vam kiseline preintenzivne dodajte malo šećera. Kada izbalansirate okuse umak je gotov.
  4. Vrijeme je da se bacite na pripremu bešamela. U drugoj posudi rastopite 50 g maslaca (ili ugrijte ulje ukoliko ne želite bešamel pripremati na maslacu). Na maslacu popržite pola jušne žlice brašna i na to polagano dodajte mlijeko učestalo miješajući kako bi izbjegli stvaranje grudica. Preporuka je da mlijeko prethodno ugrijete ( može i u mikrovalnoj ) ali ja uglavnom pripremam bez grijanja. Bešamel bi trebali kuhati do razine gustoće kao kod krem juha. Inače u umak bi trebalo dodati soli no ja to ne prakticiram kada je ovakva primjena uz već neko meso ili nešto što je dovoljno začinjeno. Predložio bih da u fazi kada se masa počne zgušnjavati dodate i brzo umiješate jedno jaje, iako ono baš i ne ide u bešamel no meni se nekako čini da pojačava tu kremoznost umaka. Kada je umak na razini malo gušće krem juhe, završite s pripremom bešamela.
  5. Lazanjeru nauljite i složite jedan sloj tijesta za lazanje. Na to dodajte bešamel umak u tankom sloju tako da pokrije tijesto a na to dodate u tankom sloju masu koju ste napravili od oslića i kozica. Na to postavite slijedeći sloj tijesta i radnju ponavljate dok ne potrošite tijesto ili meso. Svakako preporučujem da odmah u startu odvojite tijesto za zadnji sloj kako zabunom ne bi potrošili sve prelijevanjem umaka pa da ne ostanete bez tijesta za gornji sloj.  Na zadnji sloj tijesta dodajte bešamel umak koji sada možete staviti u nešto većoj količini nego do sada i svakako da pokrije cijelu površinu zadnjeg sloja tijesta. Na to ravnomjerno rasporedite ribani sir.
  6. Ugrijte pećnicu sa oba grijača na 200 stupnjeva i lazanje pecite oko 40 minuta, dok se na površini ne stvori zlatno smeđa korica. Ljubitelji aromatičnijih obroka mogu pri serviranju posipati lazanje usitnjenim chillijem.

    Dobar tek!

Za ljubitelje tradicionalne verzije lazanja preporučujem slijedeći recept

Keywords:lazanje, oslić, kozice, pelat rajčice, češnjak, masline