Iako zime više nisu kao prije još uvijek u ovom hladnom periodu volim odlutati u stare navike oko pripreme ručka ili večere koja je bila karakteristična za one dane sa snijegom a nakon obavljenih kolinja i kada kobasice skinemo s dima i stavimo na zrak. Već gotovo automatski se u tom periodu ukaže prilika i želja ispeći kobasicu i nešto krumpira u rerni, popržiti kiselog kupusa….
Priprema je poprilično jednostavna, najviše truda bi zahtijevala priprema kobasice ukoliko već nemate pripremljene ili je niste kupili u nekoj mesnici. Danas je priprema kobasice poprilično olakšana uz upotrebu električnih kuhinjskih mašina za mljevenje mesa koje kao dodatak imaju i nastavke za izradu kobasica. U ovom receptu vam donosim i upute za pripremu ukusne domaće kobasice koju možete popržiti i pripremiti u ovom obroku.
Zimski ručak/večera
Opis pripreme
Priprema ne zahtjeva neko pretjerano znanje a i sve namirnice su vam dostupne u trgovačkim centrima ili u mesnici uz opciju da kupite gotove svježe kobasice. Čak i u ovom zimskom periodu na tržnicama možete pronaći mladi luk. Ukupnost aroma zagolicat će vaše nepce do krajnjih granica, posebice ako se odvažite sami pripremiti domaću kobasicu. U prvoj etapi recepta vam donosim uputu kako pripremiti domaće kobasice a onda dalje ćemo to sve probati posložiti u jedan ukusan i zanimljiv obrok.
Potrebno za pripremu
Domaće kobasice
Za ostali dio obroka
Priprema
- Za početak bi bilo zgodno napraviti kobasicu, ukoliko se niste odlučili za kupovne. Prednost pripreme domaćih kobasica leži u tome što možete biti sigurni od kakvog mesa je pripremate a začine možete prilagoditi svojim ukusima. Tako će te dobiti kobasicu koja vam najviše odgovara svojim aromama, a posebice mi se čini dobrim što je možete zaljutiti prema svojim željama. Meso prvo izmeljite a potom dodajte začine i češnjak koji ste prethodno usitnili štapnim mikserom. Masu miješajte ručno ili kuhačom dok ne postane jedinstvene boje. Izbjegavajte miješanje mikserom ili na drugi način sa uređajima velike brzine okretaja jer će te od mase ustvari dobiti paštetu. Dobivenom masom napunite crijeva za kobasice.
Crijeva za kobasice uglavnom možete kupiti u pakiranju od 10 metara dužine a što vam je okvirno dosta za 10 kg mesa pa se tome prilagodite. Ostatak možete zamrznuti za slijedeću pripremu. - Krumpir dobro operite bez da ga gulite. Odstranite eventalne nečistoće i trulež. Prerežete krumpir na polovice i poredate ga u tepsiju tako da unutarnju stranu krumpira okrenete prema gore. Pecite ga u pečnici ugrijanoj na 200 stupnjeva sa oba grijača negdje oko 40 minuta do sata vremena. Vrijeme će ovisiti o veličini krumpira.
- Za vrijeme dok se krumpir peče, na sitne trakice izrežite kiseli kupus ukoliko nije rezan ukiseljen.
- Mladi luk očistite i režite na kolutiće zajedno sa onim zelenim dijelom. U posudi izmješajte rezani mladi luk, kiselo vrhnje, svježi sir i soli po želji. Ovome možete dodati malo peršinova lista ili nakon miješanja malo crvene mljevene paprike po površini. Ostavite u hladnjaku do serviranja.
- Kobasicu izrežite na komade po želji ali tako da ih možete lakše okretati dok ih budete pržili. Posložite u tavu i podlijte sa oko 0,5 dcl vode i prodinstajte tako da termički obradite obje strane dok voda ne ispari. Kada vidite da tava ostaje bez vode dodajte žlicu domaće svinjske masti. Pržite na lagano dok kobasica s obje strane ne dobije onu krasnu boju pečenja i dok površinski blago ne karamelizira.
Paralelno s ovim pripremite kiseli kupus tako da rastopite u posudi ( najprikladnija bi bila još jedna tava ) 1 žlicu svinjske masti na kojoj onda popržite kiseli kupus dok ne dobije zlatno-smeđu boju. - Posložite zajedno na oval ili neki poslužavnik i ne zaboravite mješavinu sira, vrnja i luka.
Dobar tek!