Mislili ste da ne možete ukusan obrok skuhati unutar 20 minuta, e tu griješite. Klasik talijanske kuhinje, Carbonara, najčešće se priprema u kombinaciji sa špagetima ali nije isključeno da ga pripremite i u kombinaciji s drugim tijestom. Ukusan i kremast umak pun aroma sira, jajaj i slanine privlačan je u svakoj kombinaciji. Pripremate li ovo jelo kao toplo predjelo, kao jednostavan glavni obrok ili čak kao prilog uz neko pečeno meso, nećete pogriješiti ni kada želite zadovoljiti najprobirljivija nepca.

špageti Carbonara
Prezentacija
Carbonara je ukusan i kremast umak kojim možete ukrasiti svako tijesto. Ovom klasiku talijanske kuhinje pripisuju se mnogi izvori i svakako daju još više zanimljivosti onima koji konzumacijom hrane ostvaruju i svoja putovanja iz mašte. Jelo se uglavnom po izvoru pripisuje središnjem dijelu Italije, odnosno Rimu i njegovoj okolici, no priče o izvorima i nazivu su šarolike. Prema nekima to je dio tradicije Rima i vezan je uz neka davna vremena, dok ga neki vežu uz period nakon II. Svjetskog rata. Naziv vas jasno vodi u talijaski jezik gdje će te pod pojmom carbona pronaći kao prijevod pojam drveni ugalj no već kod carbonare će te uglavnom kao prijevod pronaći značenje slanina i jaje. Neki izvori govore o tome da je naziv jela nastao iz toga što su ga prvotno počeli pripremati rudari dok drugi izvori govore o asocijacijama pržene slanine na drveni ugalj. Kako bilo, hvala im na prekrasnom jelu u kojem može uživati svako nepce i pri tome zaroniti u tajne kulinarskog Rima.
Zanimljivost pripremne ovog jela je u izvornom korištenju namirnice koju talijani zovu guanciale a radi se o dimljenom svinjskom obrazu. Kako kod nas ne možete pronaći ovu namirnicu, osim možda ponegdje u Istri, Slavoncima će zasigurno najadekvatnija zamjena biti domaća dimljena slanina. Druga bitna namirnica je sir Pecorino, tvrdi ovčji sir pun aroma koje ukrašavaju ovo jelo.
Potrebno za pripremu
Priprema
- Kod pripreme će biti nužno držati se redoslijeda kako bi vam se sve komponente pravilno uklopile u završnom dijelu. Prvo stavite vodu za kuhanje špageta. Malo je zasolite i svakako nemojte pretjerivati sa soli jer se tekućina od tijesta kasnije koristi i u termičkoj obradi umaka. Slaninu izrežite na sitnije komadiće, Pecorino naribajte a jaja i žumanjke izmiješajte pjenjačom.
- Kada špagete skuhate, izgrabite ih hvataljkom ili procijedite tako da sačuvate tekućinu od kuhanja tijesta. Tijesto ne perite nego ga samo izgrabite ili ocijedite. Tek sada se upustite u pripremu ostatka jela. U voku ili dubljoj tavi popržite slanunu bez ulja ili drugih masnoća. Dok pržite slaninu u jednoj posudi zamiješajte jajaj i ribani sir. Kada slanina dobije zlatno-žutu boju na nju dodajte jednu grabilicu tekućine u kojoj ste kuhali tijesto i pričekajte da ona malo zakipi ukoliko se rashladila. Sada dodajte špagete i miješajte ih u masu tekućine i slanine. Sklonite posudu za pripremu s vatre.
- Kada ste posudu sklonili s vatre u špagete ulijte masu od jajaj i sira i energično promiješajte da se svi sastojci sljube. Bitno je da jaja i sir ne dodajete dok je posuda na vatri i da miješanjem spriječite da sloj jaja i sira padnu na dno posude jer će te u jelu dobiti kuhana ili blago popržena jaja, ovisno o trenutnoj temperaturi, a što nije cilj. Ovakvom pripremom će te osigurati da jaja zadrže kremoznost a sir da se istopi u njih.
- Po potrebi, ukoliko vam se čini da niste dobili onu željenu ljepljivost umaka i tijesta i da vam jelo dijeluje suhonjavo, dodajte još malo tekućine koja je ostala od kuhanja tijesta i to izmiješajte. Dodatno popaprite po želji i promiješajte i vaša Carbonara je spremna za nove užitke.
Dobar tek!
Savjet
- u masu od sira i jaja možete dodati 50 g parmezana ili ribanca kako bi pojačali arome sira
- po želji možete jelo posipati i sa malo maslinova ulja