Po brojnim medijskim napisima čini se da sve veći prostor u kontinentalnom turizmu zaslužuju područja Slavonije i Baranje. Značajnu ulogu u tome uzima i gastronomska ponuda ovih prostora, a posebice tradicionalna jela Baranje koja se sve više promoviraju kroz razne manifestacije ali i bogatu gastro ponudu brojnih restorana u Baranji. Osobno mi se čini da primat u tome uzimaju jela pripremljena od ribe po receptima koji su ukorijenjeni u povijest ovih krajeva, a sve značajnija je uloga domaćih sastojaka, posebice kada je pitanju mljevena crvena paprika. Ovo ” crveno zlato ” kako joj neki već tepaju, dolazi do izražaja i kvalitetom u odnosu na one proizvode koje možete naći u industrijskoj proizvodnji.
Turistima koji dolaze u ovo područje sve je zanimljivije kušanje, ali kasnije i priprema jela sa ovog područja. Jedno od njih je i zasigurno šaran u rašljama koji je u zadnje vrijeme pravi hit. Na internetu sada mnoge lokacije vežu ovaj gastronomski užitak uz svoja područja, no čini mi se da je središte toga ipak mjesto Kopačevo koje na “Ribarskim danima Kopačeva” pokaže svu raskoš ovog i drugih užitaka od riječne ribe.
Ukoliko vam se sviđa ideja i užitak koji nudi šaran u rašljama, evo inicijative da i sami pokušate pripremiti ovo jelo. Naravno, niti u ovoj situaciji nije pogodno sam se upuštati u pripremu jer ovakva se jela uvijek bolje pripremaju u dobrom društvu. Za što kvalitetniju pripremu osigurajte si i neke tehničke uvjete. Morate pripremiti tzv ” rašlje ” koje je najbolje izraditi od sviba. Nađite komad nešto deblji od palca i raskolite ga nožem po sredini tako da vam donja trećina ostane ne raskoljena. Pripremite i dva tanka i manja štapa veličine poput onih za ražnjiće. Naravno opcija vam je i da se poslužite onim kupovnima rašljama iz trgovačkih centara, no to više nije taj užitak. Pripremite si i način na koji će te fiksirati vaše rašlje. Razmislite da li će to biti ubadanjem u zemlju, korištenjem građevinskog bloka ili na neki drugi način, ili možda pripremom tehnikalija kao na fotografijama.
Zapalite vatru i računajte da se šaran peče na žari a ne na otvorenom plamenu, ali računajte i na to da će vam za pripremu trebati oko 80-100 minuta. Cijelo to vrijeme bi trebali imati dovoljno žari kako bi pekli šarana. Iz toga proizlazi potreba da konstantno ložite vatru negdje postrani.
Za pripremu šarana u rašljama, razumno je, trebat će vam i šaran. Izaberite onaj težine 2 do 2,5 kg pa ako je veće društvo trebat će vam i više komada. Računajte da je jedan dovoljan za četiri osobe, posebice ako ga poslužite uz prilog.
Šarana očistite od ljuske a potom mu izvadite škrge. Razrežite ga na način da uz jednu stranu nožem povučete rez sve do središnje kosti, od analnog otvora do leđa, a potom ga prerežite uz leđnu peraju sve do usta tako da ga razdvojite ali ne prerežete u trbušnom dijelu. Na fotografijama se jasno vidi kako bi to trebalo biti. Na obje polutke po sredini probodite one manje štapove i potom šarana postavite u rascijep vaših rašlji. Donji i gornji dio fiksirajte paljenom žicom ili na drugi način. Posolite šarana i stavite neka kratko odstoji.
Rašlje sa šaranom postavite uz žar tako da prvo pečete onu unutarnju stranu. Pecite to tako da šarana stavite nešto dalje od žari a potom ga primaknete u blizinu. Na toj strani pecite ga barem 40 minuta sve dok ne dobije onu finu smeđkastu boju pečene ribe. Nakon toga okrenete rašlje i pečete šarana s vanjske strane još oko 40 minuta. I s te strane pecite dok ne poprimi finu smeđkastu boju. Neka vam orijentir bude rahlost mesa i kože. U vratnom dijelu, iza škrga, opipajte meso prstom, ukoliko koža puca na dodir meso je sigurno pečeno.
Ako volite aromu izgorjele mljevene paprike, šarana pred kraj možete malo posipati crvenom mljevenom paprikom. Vama je na odluku hoće li to biti slatka ili ljuta paprika. Papriku možete dodati i naknadno kada šarana skinete sa rašlji.
Kada skinete šarana sa rašlji poslužite ga uz tanko rezane kolutiće crvenog luka ili uz krumpir salatu. Boca domaće graševine neće biti na odmet.
Dobar tek!