Debelo smo zagazili u vrijeme godišnjih odmora i putovanja prema obali. Ne znam kako drugi ali meni baš odgovara apartmanski smještaj i u širokom luku bježim od hotelskog smještaja. Naravno, sve ima svoje prednosti no meni ovako više odgovara i zbog toga što mogu sam kreirati dinamiku ishrane ali i uživati u domaćim specijalitetima koje sigurno nećete moći dobiti u hotelskom smještaju, osim u nekakvoj nadoplati ili izlaskom u restoran.
Riba je, naravno, jedno od najboljih iskustava za nepce. Na kontinentu rijetko možete naći tako svježu ribu kao što je to na moru i kada je kupite ujutro a da je tu noć još praktično plivala u moru. Ipak ima nešto gušta u tome kada sami pripremite ribu. Ne samo zbog mirisa i ugode pripreme ribe, roštilja i slično nego i zbog dobrog društva koje će u tome i uživati.
Da bi se upustili u pripremu, zgodno je ponešto prvo znati o kupovini ribe. Najbolje bi bilo kada bi na ljetovanju bili u kontaktu sa nekim lokalnim ribarom ili saznali gdje ribari dovoze ribu prije pretovara. Nemate li tu blagodat, najbolje je da se orijentirate lokalnim tržnicama i tezgama s ribom. Osim što nailazite na problem da treba prepoznati ribu koju kupujete, bitnije je možda znati kako prepoznati svježu ribu. U tome koristite nekoliko trikova. Riba po površini ljuske i kože ne smije biti sluzava, na dodir meso mora biti čvrsto i ne kidati se prilikom kontakta. Prsti vam ne smiju upadati kroz ljusku ili kožu. Oko ribe mora biti bistro, nikako bijelo, mora biti oblo i crno u centralnom dijelu a škrge bez sluzi i jasno crvene boje. Riba ne bi trebala imati miris, osim karakterističnog mirisa mora, nikako ne bi trebala mirisati odbojno i intenzivno. Riba koja odskače ovim karakteristikama nije ono što želite jesti.
Ako ste novi u ovom svemu i ne želite si nametati odmah visoka očekivanja, riba na žaru, ili lokalno na gradelama, bit će hit vašeg jelovnika sa ovog godišnjeg odmora. Na tezgama možete uglavnom naći skušu, lokardu, oslića, lubina, srdelu… Ne podcijenjujte srdelu, to je krasna i ukusna riba. Oslića možete nači i pod lokalnim nazivom ” mol “. Na gornjoj fotografiji je skuša a gotovo identično vam izgleda i lokarda koja je samo u gornjem perajnom dijelu zelenkaste boje kao što je ovdje skuša sivo-plave. Kod skuše i lokarde imate tu blagodat da nema ljuske pa se ne morate patiti s čišćenjem.
Za pripremu, ribu je potrebno i očistiti tako da prvo odstranite ljusku potezanjem oštrice noža uz kožu od repa prema glavi. Potom ribu operete te je rasporite u trbušnom dijelu od škrge do analnog otvora. Iz unutrašnjosti izdvojite sadržaj te očistite tanku crnu opnu koja se nalazi uz meso ribe. Nakon toga izvadite škrge tako da ih prstom ili nožem povučete prema van i očistite eventualne ostatke. Time je cijela priča oko čišćenja ribe završila.
Kada je u pitanju pečenje ribe, teorija je nekoliko. Ja se držim nekakvih standarda pa vam ih prenosim. Napravite žar i dobro ugrijte gradele a ribu posušite tako da je izvana blago obrišete papirnatim ubrusom. Ribu posolite izvana i iznutra. Na ugrijane gradele posložite ribu i pecite s jedne strane oko 15-20 minuta. Orijentir neka vam bude boja oka. Kada oko pobjeli pokušajte prvu ribu prema vama blago podići od donje, trbušne, strane i pogledati da li je dobila zlatno-smeđu boju kakvu želite kod pečene ribe. Ukoliko vam riba i dalje ostaje zalijepljena za gradele, nemojte je siliti i iskidati. Skinite gradele sa žara i stavite postrani na 2 minute. Tada pokušajte okrenuti ribu i to bi trebalo proći bez problema. Tako okrenutu ribu vratite ponovno s gradelama na žar i zadržite još 15-20 minuta. vodite računa da ribu samo jednom okrećete a ocjenu o tome da li ste je dobro ispekli dobite će te kada je bude konzumirali time da pogledate središnju kost (kralježnicu) na kojoj neće ostati mesa pri čišćenju ako je riba dobro pečena.
Dok se riba peče možete pripremiti preljev od maslinova ulja. Na moru ste i šteta je ne dozvoliti si da kupite litru ulja i iskušate je na ovaj način pa ako vam se svidi možete iskušanu robu ponijeti kući kupovinom još koje litre. Odredite količinu ulja koju želite koristiti, ona je ovisna i količini ribe koju pripremate. Na sitno isjeckate željenu količinu češnjaka i peršinovog lista, umiješate u maslinovo ulje i dodajte malo papra.
Kada je riba pečena, posložite je na oval ili neki poslužavnik i prelijte preljevom od maslinova ulja. Poslužite uz slani krumpir i blitvu. Neće vam bit na odmet ni litra kakvog domaćeg vina.
Dobar tek!