meso

Kotlovina


Moguće je da su vam dojadili silni roštilji i peke i da ste se poželjeli nekih novih izazova u “ljetnoj gastronomiji”. Toplo vrijeme baš budi želju i potrebu biti na zraku a to, opet, nekako budi apetit i potrebu da se nešto pripremi za obrok prikladan takvoj okolini. Jedna od opcija je i kotlovina koja se priprema na tisuće načina i ostavlja stvarno puno mjesta za poigravanje začinima, ali i vrstama mesa i povrća koje bi koristili. U potrazi za novim receptom za kotlovinu naišao sam i na web “sasina-kuhinja.com” odakle je potekla i ova ideja, odnosno pokušaj pratiti recept koji sam tamo pronašao. Uz neke male izmjene koje se odnose na začine koje iz nekih razloga nisam koristio, mogu reći da je recept odličan a posebno oduševljenje je izazvalo povrće i umak koji su pripremljeni nakon termičke obrade mesa.

Potrebno za pripremu:

2 kg svinjskog karea/krmenadle

1 kg telećeg vrata

1 kg pilećih batkova

1 kg pučke kobasice

2 svježe paprike

svježi šampinjoni

grah iz limenke

mladi luk

začini, svinjska mast, voda, vino

 

Priprema:

Kao što je napisano na izvornom receptu sa gore navedene web stranice, meso je najprije potrebno marinirati. Svinjski kare sam kupio već narezan a teletinu sam narezao na manje odreske. Meso malo izlupajte a potom posložite u posudu za marinadu na način da složite prvi sloj svinjetine koju namažete senfom u tanjem sloju a potom dodajte vegete, crvene mljevene paprike, ružmarina. U odnosu na izvorni recept ja sam dodao malo češnjaka u prahu iako se tamo navodi zdrobljeni svježi češnjak. Nakon slaganja prvog sloja, isto poškropite uljem te radnju ponovite sa svinjetinom i teletinom dok ne potrošite svo meso. Nakon toga marinirajte piletinu. Ja sam se ovdje odlučio na nešto blažu verziju marinade pa sam piletinu začinio samo vegetom i slatkom mljevenom paprikom i ostavio na vrhu posude te poškropio uljem. Tako pripremljeno meso ostavite na hladnom preko noći.

Idućeg dana nastavljate s pripremom kotlovine. Moja dosadašnja iskustva svodila su se na pripremu mesa pečenjem na ulju te nakon toga dolijevanjem vode i dinstanjem već tako pečenog mesa. po ovom receptu postupak je nešto drukačiji i izvorno bi se radilo o pripremi kotlovine kakvu je možete pronaći na sajmovima. Meni se osobno više i svidio ovaj “sajmovski” način pripreme.

Prije nego krenete s termičkom obradom, tanjur za kotlovinu ugrijete i dodate žlicu masti. Posložite meso u tanjur i podlijte vodom i vinom u omjeru 1:5 u korist vode. Količina vode ovisit će o količini mesa koju stavite u tanjur za kotlovinu i njegovoj veličini. Dolijte tekućine do gornje razine udubljenog dijela. Iako je preporučeno da meso pirjate po 20 minuta s jedne i druge strane, ja bih se nekako odlučio za malo duži tijek i ostavio ga po 30 minuta s obje strane. Prvo pripremite svinjetinu i teletinu a na kraju piletinu i kobasice. Piletini i kobasicama će trebati manje vremena za pirjanje.

Kako ocijenite da je meso dovoljno obrađeno, tako ga posložite na rubni dio i dodajte novu turu, ukoliko vam nije stalo sve odjednom. Bitno je konstantno dolijevati vodu i vinu kako meso “ne bi ožednilo”, odnosno kako bi neprestano bilo potopljeno u tekućinu u kojoj se pirja. 

Nakon što ste pripremili svo meso i poslagali ga u rubni dio, u saftu koji je preostao dodajte nasjeckani mladi luk, sitno sjeckanu svježu papriku, svježe šampinjone, grah iz limenke. Količinu odredite sami. Ovo pirjajte oko 20-tak minuta, po potrebi dolijte vodom i vinom i dobit će te idealan umak s gljivama bogata okusa koji su poprimile od senfa i začina iz marinade. U tijeku pripreme slobodno žlicom probajte umak te po potrebi dodajte začina, posebice oni koji žele ljuti umak mogu dodati chilli ili ljutu mljevenu papriku.

Slijedeća stvar koju trebate odraditi je povremeno vraćati meso u saft da se ono osvježi i još malo ugrije i nakon toga ga možete posluživati. Ovdje se javlja dilema da li svo meso pripremiti i servirati odjednom i sa svim gljivama i saftom. Predlažem da kod većih količina mesa, kada je društvo nešto veće, povrće pripremite za dvije ili tri ture i ponavljate ovu radnju priprema. Dakle, u tanjur vratite jednu količinu mesa i ugrijte ga, servirate i na to dodajte saft sa gljivama i povrćem. Nemojte izgarbiti sav saft nego na njemu gradite novu turu sa ponavljanjem radnji dodavanjem gljiva i drugog povrća te ponovno servirajte novu turu.

Meso i povrće poslužite uz njoke ili pečeni krompir.

 

Dobar tek!