autorski štih

Čajna kobasica

U zadnje vrijeme pravim nekakve iskorake u gastronomiji a koje do sada nisam baš prakticirao. Jedan od poticaja je i vođenje ovog bloga. Uglavnom, u nekim segmentima pokušavam sam proizvesti neke tradicionalne proizvode, onako po starim receptima, ali i pokušavam proširiti asortiman. Vidim da me to sve više uveseljava, posebice kada se okušam u nekim stvarima o kojima do sada uopće nisam razmišljao a veselje je i veće kada mi ti pokušaji dođu s uspjehom. Neko vrijeme već pravim domaću slavonsku kobasicu, sebi po guštu, i držim da je neusporedivo bolja nego većina onih koje se može kupiti u trgovinama ili mesnicama. Tako se i pojavila ideja o pokušaju da napravim čajnu kobasicu kao neku kontra verziju ovim pikantnim opcijama domaće kobasice i one od divljači.

Ove zime sam se bacio u istraživanje pripreme čajne kobasice. Jedna od opcija je bila priprema uz začinsku mješavinu koju se ponegdje može kupiti i onda čajna kobasica pripremiti na način da u određenu količinu mesa ubacite taj začinski mix i dobijete kobasicu. Ipak sam se odlučio to zanemariti i dalje istraživati kako bih našao recept za pripremu tako da imam potpunu kontrolu nad okusom i začinima koji će se koristiti u pripremi. Na internetu sam pronašao opciju koja mi se činila zanimljivom i bacio se u istraživanje pripreme i okusa. Poštujući recept koji sam našao, čini mi se, napravio sam odličnu čajnu kobasicu pa ovo zadovoljstvo želim podijeliti i sa ostalima.

Čajna kobasica

složenost:BeginnerVrijeme pripreme:2 hours

Opis

Sigurno ste u nekom trenutku kupili ili kod drugoga probali ono što nazivamo čajnom kobasicom. Probali ste vjerojatno i neke pikantne i druge vrste kobasica ali nepce posebno zagolica ono što ste sami pripremili i izbalansirali okuse. Mogućnost da si učinite dodatnu ugodu je pripremanje ovih namirnica po okusu kako upravo vama odgovara. Fine, ukusne domaće čajne kobasice moj su top izbor za ovu sezonu i preporuka da se okušate u tom smjeru dok još vremenski uvjeti to dopuštaju.

Potrebno za pripremu

Upute za pripremu

  1. Meso izrežite na trakice i izmeljite šajbom minimalno veličine 8 mm. Češnjak očistite i usitnite štapnim mikserom u kašicu te dodajte 0,5 dcl mlake vode.
  2. Pomiješajte meso i začine na način da to odradite ručno. Ne preporučam miksere u kućnoj uporabi jer će te zbog velike brzine okretaja dobit masu koja više liči na paštetu nego na masu koja je pogodna za pripremanje kobasica. Zamiješanu masu ostavite da odstoji oko 30 minuta i nakon toga ponovno još jednom promiješajte.
  3. Napunite crijeva kako bi inače to činili kod pripreme kobasice.
  4. Kobasicu osušite na tri dima i potom je zračite oko 10-tak dana dok ne dobijete željenu tvrdoću.

Dva savjeta za poboljšani dojam

  • Vjerojatno vam je piment kao začin nešto novo i postavljate si pitanje kako ga nabaviti. Ne brinite zbog toga, imate ga u trgovačkim centrima mljevenog i u malim pakiranjima
  • U masu za kobasice možete ubaciti papra u zrnu i to onog miješanog kako bi dobili na izgledu i pojačali arome
  • Kada kobasica dosegne željenu tvrdoću, vakumirajte ju i držite na hladnom. Nema potrebe za zamrzavanjem
Keywords:čajna kobasica, piment, papar