autorski štih

Bećar špagete

Nepopravljivi sam Slavonac kada je u pitanju izbor namirnica za jelo. Odlučio sam se objaviti i nešto autorsko, odnosno recept za koji nisam pronašao da je negdje objavljen a dio je razmišljanja o tome kako napraviti nešto novo. I tako nepopravljivom mi je teško odmaknuti se od razmišljanja da bih mogao izbjeći korištenje domaće slanine ili paprike. Talijani su nam u svom obilju recepata za tjesteninu dali bolognese a utjecajem Mađarske smo prihvatili perket kao svoje izvorno.

E tu sam si postavio pitanje kako pronaći nešto između. Iskoristiti špagete koje obožavam i za njih napraviti umak koji neće biti standardni perket ali i neće sadržavati krupne komade mesa koji mi nekako ne idu uz špagete. Tu se rodila ideja za receptom koji vam donosi ova objava.

Potrebno za pripremu:

150 g dimljene slanine

400 g mljevenog mesa ( sugeriram junetinu )

špagete

2-3 glavice crvenog luka

4 režnja češnjaka

2 rog paprike

3 dcl graševine

sol, crvena mljevena paprika

dimljeni sir ili parmezan

Priprema:

Za početak pripremite namirnice tako da slaninu izrežete na sitnije komadiće a crveni luk, češnjak i rog papriku na sitnije kockice.

U dublju tavu, wok ili sličnu posudu stavite malo domaće masti ili ulja, tek toliko da malo zamastite posudu. Na ugrijanu masnoću dodajte sjeckanu slaninu koju popržite na razinu da bude hrskava. Tada izvadite slaninu na tanjur ili posudu u koju ste prethodno stavili papirnati ubrus. Cilj je da vam se slanina ocijedi i odvoji od tekućih masnoća i da vam ostane čips od slanine. Gledajte da u tavi ostane što više masnoće koju je pustila slanina.

Na toj masnoći popržite mljeveno meso do razine kada je ono promijenilo boju iz izvorne u boju pečena mesa. I mljeveno meso izdvojite u neku posudu ili na tanju tako da što više tekućih masnoća ostane u tavi.

Ovo je trenutak kada možete staviti grijati vodu u kojoj će te kuhati špagete.

U slijedećem koraku je potrebno popržiti povrće. Ovisno o tome koliko vam je ostalo masnoće u tavi, možete dodati još malo ulja. Na ugrijanoj masnoći popržite luk na oko 5 minuta a potom na njega dodajte sitno sjeckanu rog papriku i sitno sjeckani češnjak. Popržite to do razine kada luk i rog paprika omekane. Tada na masu vratite poprženo mljeveno meso i podlijte s graševinom. Dodajte prstohvat soli. Ostavite da se dinsta oko 15 minuta na laganoj vatri uz povremena miješanja.

U ovoj fazi su se tekućine već reducirale i ocijenite da li bi bilo potrebno još dodati vode u masu. To će ovisiti o intenzitetu temperature koju ste koristili u dosadašnjem kuhanju. Računajte da u slijedećem koraku dodajete mljevenu papriku.

Ukoliko ste dodavali vode, sačekajte da ona počne krčkati i nakon toga dodajte dvije jušne žlice crvene paprike. Dinstajte to 15-tak minuta. Ako ste ljubitelj neke pikantnije verzije možete dodati i ljute mljevene paprike. Ja kod nekih jela u zadnje vrijeme prakticiram jelo zaljutiti dodavanjem sušenog mljevenog chillia u serviranju jer tako postižete šarolikost okusa. Ljutina se ne pusti u cijelu masu već se pojavljuje u tragovima što dodatno iznenadi nepce. Ovo je vama na izbor.

U svakom slučaju, sada ste došli na onu razinu kada su se tekućine reducirale, paprika se ukuhala i umak je pri kraju. Probajte okuse i po potrebi dosolite i dodatno zaljutite. Špagete su vam već vjerojatno kuhane pa ih bez hlađenja dodajte u umak. Predlažem da ih hvataljkom samo prenesete iz posude u kojoj su kuhane na sami umak. Ocijenite li da vam u umaku fali sočnosti i tekućine, možete ga doraditi dodavanjam malo vode u kojoj ste kuhali špagete.

Nakon što ste sljubili umak i špagete, sada se sjetite gdje ste ostavili onu prženu slaninu i umiješajte je u vaše jelo.

Špagete servirajte na tanjur i na vrh naribajte dimljenog tvrdog sira. U nedostatku dimljena sira možete se poslužiti i parmezanom.

Ne zaboravite da vam je još ostalo graševine u boci i da će ona savršeno pristajati uz vaše jelo.

Dobar tek!