Period jeseni donio nam je priliku upustiti se u prekrasan izbor okusa šumskih plodova, posebice kada su gljive u pitanju. Meni osobno se među njima posebno ističu vrganji. Ukoliko ste ih osušili i spremili za zimu sada imate krasnu priliku vaše okusne pupoljke počastiti rižotom kojim će dominirati okus vrganja. Uživajte u tome.
Rižoto s vrganjima i šampinjonima
Prezentacija
Mislim da sam već to prethodno i navodio u nekoj objavi, gljive neki nazivaju i hranom bogova. Iako većina okusom ne ostavljaju utjecaj na hrani koju pripremate, nutricionisti će svakako pohvaliti njihove učinke. Ova namirnica, uglavnom nježnog okusa, vašem jelu može dati i ono nešto posebno i razveseliti vaše nepce ukoliko je uklopite uz druge namirnice koje neće dominirati. Siguran sam da je ovo jedan od takvih recepata gdje će te osjetiti snagu i arome sušenih vrganja koji će izdominirati ovim prekrasnim jelom koje možete poslužiti samostalno, kao predjelo ili kao prilog kakvom ukusnom komadu mesa.
Potrebno za pripremu
Priprema
- Prije pripreme obroka vaše sušene vrganje namočite u vodi. Dvije jušne žlice sušenih vrganja potopite u oko 2 dcl vode i ostavite oko pola sata da odstoje. Cijeli mladi luk očistite i narežite na kolutiće. Šampinjone izrežite na listiće a one manje komade možete i na polovine ili četvrtine.
- Pripremanje obroka možete početi tako da skuhate rižu na način kako je inače pripremate. U drugoj posudi zagrijte malo maslinovog ulja na kojem potom popržite mladi luk do faze kada on omekša. Dodajte usitnjeni češnjak i popržite ga s mladim lukom na minuti-dvije. Nakon toga dodajte narezane šampinjone i blago sve popržite na 5-7 minuta.
- Na masu dodajte vrganje. Prvotno ih ocijedite ali vodu ne morate bacati jer vam ona može poslužiti ukoliko budete u jelo dolijevali još tekućine. Nakon dodavanja vrganja, dodajte i rižu. Sve dobro promiješajte i dinstajte na laganoj vatri. Po želji posolite i poparite te dodajte usitnjeni peršinov list.
- Dinstajte to 10-tak minuta i isprobajte okuse. Po potrebi dodajte začine i dolite tekućine. Bitno je da masa uvijek bude u gustom stanju ali uz vrlo malo tekućine. Kada izbalansirate okuse završite vaše jelo. masa je gusta ali još uz prisutnost tekućine i to je jako dobro. Ostavite vaš rižoto još u posudi u kojoj ste ga pripremali 15-tak minuta i povremeno promiješajte. Riža će se tu još opustiti i pokupiti preostale tekućine i tako dobiti na kremoznosti. Prije serviranja umiješajte manju kockicu maslaca.
Dobar tek!
Prijedlog
- Rižoto poslužite uz ribani parmezan i turšiju