Ako smo toriljama mogli putovati prema Meksiku, evo prilike za malo putovanje prema Italiji. Sigurno se iz dosadašnjih objava moglo shvatiti nekakav moj red prioriteta koji počinje tradicionalnom Slavonskom i Baranjskom kuhinjom a slijedeće po redu dolazi tjestenina. Tako je i ovaj recept izdominiran tjesteninom ali je, zbog specifičnosti namirnica koje se u izvornom receptu koriste, nekako obogaćen aromama Slavonije. Velik je broj varijanti umaka Amatriciana, a kao svako talijansko jelo, izvore ima u tradiciji i namirnicama karakterističnim za određeno područje. Kažu da je recept nastao i vezan je uz mjesto Amatrice koje se nalazi u središnjem dijelu Italije. Gradić vam je možda ostao zapažen po snažnom potresu koji je 2016.g. zadesio to područje. Područje se ponosi bogatom srednjovjekovnom kulturom ali i navodno brojnim papinskim kuharima. Zasigurno su poznati po ovom umaku koji se izvorno naziva sugo all’amatriciana i obično se priprema uz spagette, bucatine i vermicellie. Izvorno se, kažu, pravio bez rajčice a sadašnje verzije donose ponešto novoga u svaku od njih. U brojnim umacima talijani koriste dimljeno meso a kod ovog umaka je kao i kod Carbonare karakteristična upotreba blago dimljene svinjske obrazine što nazivaju guanciale. Kako je to kod nas nemoguće pronaći, barem ne na području Osijeka, tu uskače štih Slavonije sa domaćom dimljenom slaninom. Za vrijeme kratkog izleta na području Toscane imao sam prilike vidjeti jednostavnost kod smjernica pripreme domaće hrane. Fokusiran na pizze, tjesteninu i bruskete teško je bilo ne primijetiti tu gastro filozofiju zasnovanu na ideji tri boje talijanske zastave. Gotovo uvijek će te u pripremi ovih jela imati nešto crveno, a to je u pravili rajčica u nekom obliku, zatim bijelu boju koja je u pravilu prezentirana kroz sir i u konačnici zelenu boju koja je vidljiva u domaćem i svježem začinskom bilju.
No vratimo se Amatriciani i spagettima.
Potrebno za pripremu:
400 g špageta
200 g dimljene slanine
150 g sira Pecorino
2 manje glavice crvenog luka
4 režnja češnjaka
240 g pelata rajčice
2 ljute feferonke ili mljeveni chilli
maslinovo ulje
svježi bosiljak
Priprema:
Na sitno izrežite slaninu. U duboku tavu stavite par kapi maslinova ulja i kratko popržite slaninu da dobije zlatnu boju. Istovremeno možete staviti grijati vodu za špagete jer pripremi umaka ne treba puno vremena.
Kada je slanina pržena izvadite je van i na masnoću stavite pržiti sitno isjeckani crveni luk i usitnjene feferonke. Kažu da u izvorni recept ne ide luk i da to ljuti talijane pa im nećemo reći da to koristimo. Kratko popržite luk dok ne omekani i na to dodajte pelat rajčice koji kuhačom ili na drugi način usitnite da dobijete gustu masu za umak. Na to dodajte sitno sjeckani češnjak, sjeckani bosiljak i prženu slaninu. Kratko to još ostavite da se krčka i probajte umak. Vjerojatno je da ga neće trebati soliti zbog slanine a po potrebi dodajte malo šećera ukoliko vam se umak čini kiselim. To ovisi o pelatu koji će te koristiti.
Izribajte Pecorino sir u neku posudicu.
Vaš umak je sada već vjerojatno gotov a i špageti su kuhani. U umak dodajte špagete bez pranja. Nastojte ih nekakvom hvataljkom samo ocijediti i prenijeti u posudu s umakom. Dobro sve promiješajte i dodajte ribani Pecorino. Sve još jednom dobro promiješajte.
Servirajte na tanjur a po želji pospite ribanim parmezanom. Ukrasite listom svježeg bosiljka.
Dobar tek!