meso

Pileći perket

Vjerojatno vas još ljetne vrućine vode u situaciju da birate kako se što manje pržiti uz štednjak i biti mu na distancu a skuhati nešto ukusno. Receptne škrinjice naših baka bi vam mogle ponuditi nešto tradicionalno i ukusno u čemu vaše nepce ponovno može doživjeti ugodu okusa i uživati u piletini pikantnog okusa. Perket, perkelt, paprikaš ili kako ga god zvali, sa domaćim rezancima, vraća vas u djetinjstvo i uz samo malo truda vraća veselje vašim okusnim pupoljcima. Bazno se svi ti perketi prave na gotovo isti način. Izazov stvaraju različite vrste mesa i začini koje će te koristiti. Osnova je uvijek ista, dinstati luk, dodati meso i začiniti. Meni je ipak nekako najdraži ovaj od piletine pa je onda njemu i poklonjena pažnja ovom objavom.

Potrebno za pripremu:

1 pile

4 srednje velike glavice crvenog luka

2 crvene rog paprike

crvena mljevena paprika

lovorov list, češnjak, sol

list peršina

Priprema:

Pile izrežete na komade tako da prvo odvojite batkove i nadbatke a potom krila. Od krila odvojite ono što nazivaju “malim batkovima” a prsa zajedno s kostima izrežete na četiri komada. Leđa odvojite od stražnjice. Ukoliko se ne želite zabavljati ovim poslom, pojednostavnite si stvari i u trgovini kupite već izrezane komade mesa po vašoj želji. Za četiri osobe bit će vam dovoljna količina od 1 kg. Izaberite one dijelove mesa koje volite jesti.

Crveni luk i rog papriku izrežete na sitne kockice. U posudi rastopite žlicu svinjske masti te na njoj popržite, prvo, crveni luk a nakon nekoliko minuta dodajte i rezanu rog papriku, lovorov list i češnjak po želji. Kada luk omekani i dobije zlatno-žutu boju, dodajte piletinu. Piletinu miješajte povremeno a kada dobije bijelu boju dolijte vode tako da pokrije masu u posudi. Masu posolite po želji i povremeno promiješajte. Po želji, možete dodati i vegete. Ostavite da se dinsta oko 30 minuta. Tada dodajte četiri male žlice slatke mljevene paprike. Ukoliko želite da vaše jelo bude pikantnije, dodajte i malo ljute paprike, a po želji i malo sjeckanog lista peršina.

Masu je potrebno odkuhavanjem reducirati na željenu gustoću te po potrebi dosoliti. Ako smatrate da je masi potrebno dodati tekućinu, zgodno je po malo dodati vode koju ste koristili pri kuhanju tijesta ili krumpira koje će te poslužiti uz perket. Dogodi li vam se da imate viška tekućine moguće je da jedan dio odgrabite ili ju zgusnete dodavanjem brašna. Izbjegavajte ovo, znam da to kuhari mrze ali nekad je i to riješenje. Malo brašna zamutite u par žlica hladne vode i tu masu dodajte u perket uz konstantno miješanje. Kuhajte dok ne dobijete željenu gustoću.

Perket poslužite uz domaću tjesteninu. Recept za domaće rezance možete naći u prethodnim objavama.

Meni osobno paše uz sve te perkete salata koju možete napraviti od svježih krastavaca. Izrežete krastavce na vrlo tanke kolutiće, posolite ih i dodajte sitno sjeckanog češnjaka po želji, malo maslinova ulja i kiselo vrhnje. Po potrebi dodajte malo hladne vode ako vam je masa previše gusta. Dodatno ovu salatu možete aromatizirati sjeckanim koprom.

Dobar tek!