Možete li odoljeti izazovnim mirisima buhtli koji dopiru iz pečnice. Tople, mekane i slatke nude veliko zadovoljstvo vašem nepcu, posebice ukoliko ih kombinirate s mlijekom, kakaom ili čajem.
Uopće nema dvojbe kada je pitanju punjenje ili namaz za palačinke, krofne ili možda buhtle. Pekmez je meni daleko na prvom mjestu pa tek onda kreću one kombinacije čokoladnih namaza ili neki drugi izbor. No jednako tako se ne može, u tom smislu, ništa mjeriti sa mirisom topljene čokolade koji vam dopire iz pečnice kada uđete u kuhinju. Nerijeko od toga zamiriši i cijela kuća.
Buhtle
Opis
Ukusne i meke buhtle dobar su izbor uz šalicu mlijeka ili čaja. Mene su uvijek više privlačile one punjene domaćim pekmezom, posebice ukoliko bi se radilo o šljivama ili marelici. Ipak, miris topljene čokolade koji okupira kuhinju ne može se mjeriti s bilo kojom drugom kombinacijom. Ovu borbu nepca i osjetila mirisa onda pomiri to da pola mase bude punjeno Nutellom a drugi dio pekmezom.
Potrebno za pripremu
Priprema
- Izvažite 800 g brašna od kojih onda 4 žlice prebacite u posudu u kojoj će te umijesiti tijesto.
U tu posudu dodajte 5 žlica šećera i izmrvite svježi kvasac. Predlažem da koristite onaj “di-go” jer to je količina koja je prilagođena ovom receptu, ukoliko vam je izbor neki drugi onda vodite brigu da to bude na razini 40-50 grama jer “di-go” je mase 42 grama.
U posudu ulijte toplo mlijeko i izmiješajte pjenjačom dok se ne rastopi sav kvasac i dok ne dobijete jednoličnu masu. Ostavite 10 minuta da kvasac odradi. - U to vrijeme u onaj preostali veći dio brašna dodajte prstohvat soli, izribajte koricu jednog limuna i dodajte vanilin šećer. Sve promiješajte suhom i čistom kuhačom.
Kada je prošlo 10 minuta kvasac je počeo raditi i sada u tu posudu ubacite 2 jaja i 200 g otopljenog maslaca. Izmješajte masu a potom počnite pomalo dodavati brašno sve dok ne potrošite izvagani dio. Dobili ste tijesto za buhtle koje je potrebno ručno doraditi dok ono ne postane jednolično i prestane se lijepiti za prste. Tijesto ostavite u posudi koju ste malo pobrašnali. pokrijte ga krpom i spremite na toplo mjesto narednih 40 minuta do sat vremena. - Nakon proteka naznačenog vremena vaša masa tijesta se vjerojatno uduplala. Izvadite tijesto iz posude i podijelite ga na jednolične komade. Iz ove mase možete dobiti prikladnih 20 buhtli no o vama ovisi veličina koju želite postići pa utoliko i na koji broj komada će te podijeliti tijesto. Kada formirate 20 kuglica, iste ostavite 10 minuta na pobrašnanoj podlozi. One će vam u to vrijeme još malo odraditi s kvascem i bit će vam lakše upustiti se u daljnji postupak. Prije slijedećeg koraka pripremite posudu za pečenje tako da je premažete masnoćom i nakon toga površinski pobrašnate.
- Sada prelazite na punjenje. Kada birate masu za punjenje vodite brigu da vam je lakše raditi sa onom koja je gotovo u krutom stanju jer će vam se one rijetke svuda razlijevati i teško da će te s njima moći formirati buhtlice. Dakle, uzmete sada po jednu kuglicu i dlanom je pritisnete o podlogu. U sredinu stavite odabrano punjenje i tada suprotne krajeve tijesta počnite podizati prema sredini sve dok ih ne spojite u vrhu i formirate kuglicu, nešto slično kao kada pravite knedle sa šljivama.
- Formirane kuglice posložite u tepsiju tako da onu spajanu stranu okrenete prema dolje. Tako poslagane buhtle ostavite 30 minuta da odstoje a potom ih premažite sa ostatkom otopljenog maslaca jer vam je od pripremljene količine trebalo ostati oko 50 grama.
- Tepsiju stavite u hladnu pečnicu. Temperaturu postavite na 170 stupnjeva sa uključena oba grijača i pecite buhtle 30-40 minuta dok ne dobiju na površini zlatno-smeđu boju. Kada se malo rashlade, po želji, posipajte šećerom u prahu i poslužite uz čaj ili mliječni napitak.
Dobar tek!